اقتصاد دنیا در آینده نزدیک

اقتصاد دنیا در آینده نزدیک
اقتصاد دنیا در آینده نزدیک

 

 5 پادشاه در یک اقلیم

درباره آینده اقتصاد دنیا پیش‌بینی‌های زیادی صورت گرفته است؛ به‌خصوص در اوج بحران‌های چند سال اخیر.

در ۳۰ سال آینده، اغلب قدرت‌های اقتصادی جهان کشورهایی خواهند بود که امروز جزو کشورهای در حال توسعه هستند؛ کشورهایی که از قدرت‌های فعلی مثل آمریکا، ژاپن و آلمان پیشی خواهند گرفت.

برگزیت، ویروس کرونا و تعرفه‌های تجاری ممکن است باعث ایجاد مشکلات اقتصادی شوند اما پیش‌بینی می‌شود در چند دهه آینده اقتصاد جهانی حتی با وجود این مشکلات به سرعت رشد کند. بازارهای جهانی تا سال ۲۰۵۰ دو برابر می‌شوند؛ در حالی که طبق پیش‌بینی سازمان ملل متحد، جمعیت جهان در همین بازه ۲۶درصد بیشتر رشد نخواهد کرد.

 

تغییرات

این رشد اقتصادی باعث تغییرات بسیاری خواهد شد. پیش‌بینی آنکه این تغییرات دقیقا چه خواهد بود آسان نیست اما بسیاری از اقتصاددانان در یک مورد اتفاق نظر دارند؛ بازارهای در حال رشد امروز، ابرقدرت‌های اقتصادی فردا خواهند بود.

 

شرکت خدمات حرفه‌ای بین‌الملل (PwC) در گزارشی با عنوان «جهان در سال ۲۰۵۰» پیش‌بینی کرده در 30 سال آینده 6 کشور از هفت اقتصاد بزرگ جهان اقتصادهای نوظهور امروز باشند. در مقابل، قدرت‌های اقتصادی امروز به رتبه‌های پایین‌تر خواهند رفت. بر اساس پیش‌بینی‌ها پنج قدرت برتر اقتصادی دنیا، این کشورها هستند.

 

چین

چین هم‌اکنون بزرگ‌ترین اقتصاد جهان است. در چند دهه گذشته، قاره آسیا غول اقتصادی کم نداشته اما اقتصاددانان بر این باورند که این تازه اول کار است.

شهروندان چین زیرورو شدن اقتصاد را جلوی چشم‌شان می‌بینند. روان کول، نویسنده مجموعه کتاب‌های «چینی در یک دقیقه» می‌گوید: «خانه من در پارک صنعتی سوژو طی چند سال گذشته پر از مرکز خرید پر زرق و برق و پارک و رستوران و ترافیک شده. در حالی که 15 سال پیش که من برای اولین‌بار به چین آمدم، تمام این منطقه باتلاق و زمین کشاورزی بود. همه جای چین داستان همین است. کل کشور در حال تغییر است.»

این تغییرات باعث جذب کارآفرینان شده است. بسیاری از کارآفرینان تازه‌کار از شانگهای شروع می‌کنند که بزرگ‌ترین شهر چین است.

جان پابون، بنیانگذار آمریکایی شرکت مشاوره فولکروم در شانگهای، می‌گوید: «ذهنیت حاکم بر شانگهای کارآفرینی و تجاری است. از خرده‌فروشان در بازارهای ماهی و گوشت شهر تا موتورسوارهایی که مدام پشت چراغ قرمز بوق می‌زنند و کسانی که تا آخر شب در دفترها مشغولند، همه به فکر پیشرفت هستند.» اما برخلاف نیویورک، شهری که پابون قبلا در آن زندگی می‌کرده و به نظرش ساکنانش بسیار محافظه‌کار بودند، شهروندان اینجا همیشه آماده‌اند حرفت را بشنوند و مشاوره درست بدهند.

اما کسی که بخواهد اینجا زندگی کند باید زبان ماندارین یاد بگیرد. پابون می‌گوید: «دانستن زبان دیگر مزیت نیست. بدون ماندارین اینجا کاری از پیش نمی‌برید. در محافل اجتماعی و فرهنگی هم همینطور. حتی ممکن است راه‌تان ندهند!»

هند

بر اساس گزارش PwC، اقتصاد دومین کشور پرجمعیت جهان نیز در سه دهه آینده رشدی چشمگیر خواهد داشت. پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۵۰ میلادی، هند از آمریکا هم پیشی بگیرد و دومین اقتصاد بزرگ جهان شود. بعضی پیامدهای مثبت این رشد اقتصادی همین حالا در زندگی هندی‌ها به چشم می‌خورد.

تا سال ۲۰۵۰ میلادی، هند ۱۵درصد از کل تولید ناخالص داخلی کل جهان را به خود اختصاص خواهد داد. ساوراب جیندال ساکن هند است و مدیر اپلیکیشنی به نام تاک تراول. او می‌گوید: «از پایان قرن بیستم میلادی، من به معنای واقعی کلمه دگرگونی هند را پیش چشمان خود دیده‌ام. رشد اقتصادی سبک زندگی مردم را از جهات مختلف عوض کرده؛ از حال و هوای شهر گرفته تا برخورد مردم در جامعه و عادات روزمره. مثلا در ۱۵ سال گذشته کیفیت تلویزیون‌ها، تلفن‌های همراه و مدل خودروها به شکلی محسوس بهتر شده. سفر هوایی به مراتب وضعیت بهتری دارد و خانه‌ها لوکس‌تر به نظر می‌رسند.»

البته این پیشرفت‌ها بدون مشکل نبوده. هزینه زیرساخت‌های شهر تامین نمی‌شود. ماشین در خیابان‌ها بیشتر شده و چون مقررات مربوط به آلودگی هوا درست اجرا نمی‌شود، شهرهایی مثل دهلی‌نو آلوده‌تر از قبل شده‌اند. نکته دیگر اینکه این رشد اقتصادی در زندگی همه به یک اندازه تأثیر نداشته. جیندال می‌گوید: «بخش‌هایی از جامعه هنوز کیفیت زندگی بسیار پایینی دارند.»

نامیتا کولکارنی، وبلاگ‌نویسی در میسور، در این‌باره می‌گوید: «رشد یک کشور با توجه به میزان احترام به حقوق شهروندی آن کشور سنجیده می‌شود، بنابراین ما هنوز راه زیادی در پیش داریم. تا زمانی که زنان در فضاهای عمومی ایمن نباشند، رشد اقتصادی پشیزی نمی‌ارزد.»

او معتقد است کسانی که می‌خواهند به هند مهاجرت کنند باید درست تحقیق کنند؛ مخصوصا به این دلیل که بخش‌های مختلف کشور با هم تفاوت چشمگیر دارند. او می‌گوید: «اینجا هر ایالت زبان‌ها و غذاها و آداب و سنن مخصوص خود را دارد. من شخصا ایالات شمال شرقی را بیشتر دوست دارم.»

جیندال اضافه می‌کند کسی نباید سعی کند سبک زندگی قبلی‌اش را در هند بازسازی کند بلکه باید بکوشد راه و روش زندگی در اینجا را یاد بگیرد.

 

برزیل

این غول اقتصادی آمریکای جنوبی در آینده پنجمین اقتصاد بزرگ جهان می‌شود و از ژاپن، آلمان و روسیه پیشی می‌گیرد. اقتصاد برزیل در چند دهه گذشته به لطف منابع طبیعی فراوان این کشور به سرعت رشد کرده اما برای کنترل فساد دولتی و تورمی که این کشور را در سال‌های اخیر گرفتار کرده، مشکل دارد.

کایو برست که در برزیل به دنیا آمده می‌گوید: «من سرخوشی دوران رشد اقتصادی اواخر سال ۲۰۰۰ و اوایل  ۲۰۱۰ میلادی را از نزدیک دیدم. در این دوران طبقه متوسط جدیدی در برزیل به وجود آمد. همه برزیلی‌ها به این  موضوع می‌بالیدند. اما در همین دوران شهرهای بزرگی مثل ریودوژانیرو و سائوپائولو بسیار گران شدند. کار به جایی رسید که به نظر می‌آمد برزیل سریع‌تر از آنچه باید رشد کرده. جاده و خط‌آهن و بندر و مسیرهای بازرگانی موجود پاسخگوی این رشد نبود.»

منابع طبیعی سرشار برزیل به رشد اقتصادی این کشور کمک کرده. بعضی از این مشکلات باعث شده برزیل سریع‌تر از بسیاری کشورها خود را با فناوری روز وفق دهد. «آنالیزا نش فرناندس» که پیش از این در سائوپائولو زندگی می‌کرده می‌گوید: «در بسیاری از کشورهای در حال توسعه، رشد بالا یعنی تورم بالا. برزیل برای اینکه از نقدینگی در برابر تورم محافظت کند، به فناوری رو آورد. معادل بومی ابزارهایی مثل پل (PayPal) یا ونمو (Venmo) بیشتر از 20 سال است که بخشی از زندگی روزمره برزیلی‌هاست. حتی پیش از آنکه مردم تلفن هوشمند داشته باشند، روی دستگاه‌های خودپرداز از این امکانات استفاده می‌کردند.»

رکود اقتصادی سال ۲۰۱۶ میلادی ضربه سنگینی به برزیل زد. اما آنطور که در گزارشی از رویترز آمده، نشانه‌های رشد دوباره پدیدار شده و به نظر می‌رسد با روی کار آمدن دولت جدید در این کشور، سال ۲۰۲۰ سالی حیاتی برای اقتصاد برزیل باشد.

این کشور درگیر مشکلات اقتصادی است اما قطعاً به سمت آینده‌ای روشن حرکت می‌کند. برزیل یکی از غول‌های جهان در معدن و کشاورزی و تولیدات صنعتی است، بخش خدمات هم استوار و روبه رشد است. ضمن اینکه سرمایه‌گذاری در بخش جهانگردی هم بیشتر به نظر می‌رسد.

وضعیت اقتصادی هرچه باشد، آغوش برزیلی‌ها عموما به روی خارجی‌ها باز است؛ مخصوصا اگر زبان یاد بگیرند. سیلوانا فراپییر می‌گوید: «برزیل کشوری گرم و صمیمی است که از خارجی استقبال می‌کند. برزیلی‌ها کمتر فردگرا و بیشتر اجتماعی هستند. ذوق می‌کنند وقتی یک خارجی به فرهنگ و زبان آنها علاقه نشان می‌دهد. اگر زبان پرتغالی یاد بگیرید، دیگر انگار در خانه خودتان هستید.»

 

مکزیک

در گزارش شرکت فولکروم پیش‌بینی شده که مکزیک تا سال ۲۰۵۰ میلادی به اقتصاد هفتم دنیا بدل شود بخش عمده رشد مکزیک در سال‌های اخیر با تمرکز بر تولید و صادرات بوده؛ اگرچه شرایط اقتصادی کنونی جلوی رشد بیشتر را گرفته است.

فدریکو آریتزوبالاگا که بلاگر سفر است و در پورتو بایارتا زندگی می‌کند می‌گوید: «درست است که اقتصاد مکزیک طی 10سال گذشته رشد کرده اما نه آنقدری که فکر می‌کردم و قطعاً کمتر از آنچه می‌توانسته به موفقیت دست یافته است. قیمت بنزین در هشت‌سال گذشته دو برابر شده و ارزش پزو مکزیک در مقایسه با دلار آمریکا در 10 سال ۵۰ درصد افت کرده. با این حال اگر فرصت شغلی مناسب پیدا کنید و سخت کار کنید، می‌توانید خوب پول دربیاورید و قدرت خریدتان در مقایسه با کشورهای گران بیشتر خواهد بود.»

خدمات بهداشتی و حمل‌و‌نقل در مکزیک به مراتب ارزان‌تر از آمریکا، کانادا و اروپا است. سوزان هسکینز آمریکایی که سردبیر ارشد سایت «زندگی بین‌المللی» است و در ایالت بوکاتان مکزیک زندگی می‌کند، اظهار داشت: «من اخیرا مکزیکوسیتی بودم. کرایه اوبر به هر جای شهر 4 تا 10دلار بود. در مکزیک هم مثل بسیاری از اقتصادهای در حال رشد، تأمین بودجه برای زیرساخت‌های شهری دشوار است. هرچند به گزارش رویترز، دولت مکزیک اعلام کرده در چهارسال آینده ۴۴ میلیارد دلار به این منظور اختصاص داده‌ است.»

بخش‌های مختلف مکزیک آب و هوا و فرهنگ متفاوت دارند. برای همین بومی‌ها به کسانی که قصد مهاجرت دارند توصیه می‌کنند درست تحقیق کنند و شهرهای مختلف را ببینند. با این حال، مهمان‌نوازی مردم کار را آسان می‌کند؛ به‌خصوص یادگیری زبان اسپانیایی را که برای زندگی در مکزیک ضروری است.

هسکینز می‌گوید: «مردم اینجا هر کار از دست‌شان بربیاید انجام می‌دهند تا راحت‌تر ارتباط برقرار کنید.»

 

نیجریه

نیجریه یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای آفریقاست. پیش‌بینی شرکت فولکروم این است که تا سال ۲۰۵۰ میلادی، نیجریه به طور متوسط سالی 2/4 درصد رشد می‌کند و از رده ۲۲ به رده ۱۴ اقتصادهای بزرگ جهان می‌رسد. دولت در نیجریه همواره معضل فساد داشته ‌است. با این حال، روحیه کارآفرینی مردم اقتصاد کشور را جلو می‌برد. طبق گزارش «دیده‌بان کارآفرینی جهانی»  بیش از ۳۰ درصد از مردم نیجریه یا کارآفرین جدید هستند یا مالک و مدیر کسب‌و‌کار خودشان که از بالاترین‌ها در جهان است.

کولت اوتوشسو، مدیرعامل«اکسلریت تی وی» که در لاگوس زندگی می‌کند، در این‌باره گفت: «اینجا فضا شلوغ و زنده است. مردم نیجریه سخت‌کوش هستند. کاملاً عادی است که یک نفر همزمان مشغول چند کار باشد. یعنی همیشه کاری در جریان است.»

حتی مشکلات کشور، مثل مشکل حمل و نقل عمومی، باعث ایجاد فرصت کاری شده. اوتوشسو می‌گوید: «اینجا یک اپلیکیشن برای پیک موتوری داریم که خیلی شبیه اوبر است. پیک موتوری همیشه بیشتر از بقیه راه‌های حمل و نقل استفاده می‌شده اما در گذشته قابل اعتماد نبود. الان می‌توانیم حرکت موتورها را دنبال کنیم؛ دقیقاً همانطور که مسیر حمل و نقل و تحویل بار با اوبر ردیابی می‌شود.»

نیجریه‌ای‌ها عموما به آینده کشورشان خوشبینند اما نگران فساد دولتی و سرمایه‌های خارجی هستند. چیزوبا آنیااوها، بنیانگذار اپلیکیشن گردشگری تروسولو، با اشاره به تاریخچه بهره‌برداری کشورهای دیگر از منابع طبیعی نیجریه، گفت: «باید مراقب باشیم از کدام کشور پول می‌گیریم و  به چه کسی اجازه می‌دهیم برای بهبود زیرساخت ها کمک‌مان کند و در ازای این کمک‌ها چه تعهداتی به این افراد یا کشورها می‌دهیم.»

تازه‌واردان باید در لاگوس یا ابوجا زندگی کنند. هر دو شهر بزرگ‌ هستند و مدرسه‌های خوب و زندگی شبانه و غذای عالی دارند. درست مثل هر کشور بزرگ دیگر، مهارت‌های زندگی شهری در نیجریه هم مهم است. آنیااوها می‌گوید: «بهترین راه برای جا افتادن در اینجا این است که یک شخص مورداعتماد داشته باشید. فهمیدن اینکه کسی مهاجر است آسان به نظر می‌رسد و این باعث می‌شود طعمه آسانی باشید. باید سعی کنید زیاد به چشم نیایید. احتیاط کنید، همیشه به محیط اطراف خود و افراد دوروبرتان آگاه باشید.»

منبع: Reuters.com

تگها : اقتصاد , مراکز خرید , خرده فروشی , کسب و کار , ماهنامه تجارت طلایی , ویروس کرونا , مراکز تجاری

اخبار مشابه

رتبه: بد خوب
طراحی سایت: مهریاسان