خودکفایی 60 درصدی در تولید لوازم خانگی

خودکفایی 60 درصدی در تولید لوازم خانگی
خودکفایی 60 درصدی در تولید لوازم خانگی

به گزارش پایگاه خیری تجارت طلایی نیوز، سرپرست وزارت صمت روز گذشته در حاشیه جلسه هیات دولت بیان کرد: با هماهنگی با بانک مرکزی و استفاده از ارز حاصل از صادرات و آزادسازی منابع، در خرداد ماه توانستیم ارز لازم برای تأمین مواد اولیه لوازم خانگی را تا حدودی مرتفع کنیم و ان شالله همین روند تا پایان سال نیز تداوم می یابد.

حسین مدرس خیابانی در خصوص تنظیم بازار لوازم خانگی و نظارت‌ها بر این حوزه تصریح کرد: در حال حاضر ظرفیت تولید ۲۰ میلیون دستگاه انواع لوازم خانگی را در کشور داریم و برای سال ۱۳۹۹ تولید ۱۲ میلیون انواع لوازم خانگی هدفگذاری شده است.

تا ۶۰ درصد در تولید لوازم خانگی به خودکفایی رسیدیم

وی با اشاره به اینکه میان ساخت ایران و ساخت داخل لوازم خانگی تفاوت دارد، افزود: در برخی از لوازم خانگی تا ۹۰ درصد قطع وابستگی و خودکفایی شده است که به صورت میانگین در مجموع میزان قطع وابستگی و خودکفایی در حوزه لوازم خانگی تا ۶۰ درصد است.

خط تولید تلویزیون داخلی تا پایان سال راه اندازی می‌شود

سرپرست وزارت صمت اضافه کرد: در لوازم صوتی و تصویری این ضریب وابستگی بیشتر است که در حال تدارک تولید در این حوزه هستیم و این نوید را خواهیم داد که تا پایان سال خط تولید تلویزیون داخلی را با ضریب اتکای بالا راه اندازی کنیم.

تأمین ارز مواد اولیه لوازم خانگی مرتفع شده است

مدرس خیابانی تامین مواد اولیه را مهمترین موضوع در حوزه لوازم خانگی دانست و تصریح کرد: در راستای الزام تحقق جهش تولید که فرموده مقام معظم رهبری نیز می باشد، موضوع تامین مواد اولیه را در اولویت قرار داده ایم و با هماهنگی بانک مرکزی و استفاده از ارز حاصل از صادرات و آزادسازی منابع، گشایش خوبی در این حوزه به وجود آمد و در خرداد ماه توانستیم ارز لازم برای تأمین مواد اولیه لوازم خانگی را تا حدودی مرتفع کنیم و ان شالله همین روند تا پایان سال نیز تداوم می یابد.

وی در خصوص تقاضای لوازم خانگی در بازار، نیز گفت: به خاطر نااطمینانی که برخی از شاخص‌های کلان اقتصادی ایجاد کرده است، مقاومت برای عرضه لوازم خانگی توسط بخشی از تولیدکنندگان یا عرضه کنندگان وجود دارد که در برنامه ابلاغی، نظارت و بازرسی از مراکز نگهداری و انبارها برای جلوگیری از هر گونه احتکار تأکید شده است.

سرپرست وزارت صمت تصریح کرد: مردم در صورت مشاهده هر گونه تخلف مراتب را به سامانه ۱۲۴ جهت بررسی و پیگیری‌های لازم اطلاع دهند.

کارخانجات حق نگهداری لوازم خانگی را بیش از میزان معمول ندارند

مدرس خیابانی یادآوری کرد: به کارخانجات نیز اعلام کردیم که حق نگهداری لوازم خانگی را بیش از میزان معمول در کارخانجات ندارند و سازمان حمایت نیز سقف قیمت قابل قبول تولیدات حدود ۴۱ کارخانه لوازم خانگی را با بررسی اسناد و مستندات لازم در سامانه ۱۲۴ اعلام کرده است.

عرضه لوازم خانگی با قیمت منطقی کارخانه به اقشار هدف در دستور کار است

وی به برنامه این وزارتخانه برای عرضه مستقیم لوازم خانگی اشاره کرد و گفت: برای برخی اقشار هدف از جمله مزدوجین تحت پوشش سازمان‌های حمایتی یا سازمان بازنشستگی تحت پوشش، یک بسته چند قلم کالای اصلی لوازم خانگی را با قیمت منطقی کارخانه در نظر گرفته ایم و معاونت بازرگانی داخلی در حال رایزنی با تولیدکنندگان برای این موضوع است.

سرپرست وزارت صمت با تأکید بر اینکه باید حلقه‌های واسطه کاهش یابد و کارخانه مستقیم با مصرف کنندگان ارتباط برقرار بکند، گفت: در این صورت برای احتکار یا نرسیدن کالا به دست مردم نگرانی وجود نخواهد داشت .

مدرس خیابانی با یادآوری اینکه تغیرات و نوسانات نرخ ارز نیز مهم است، تصریح کرد: رییس کل بانک مرکزی نیز اعلام کرده اند که نرخ ارز روند کاهشی داشته و در حال کنترل است و باید این اطمینان به مجموعه صنعتگران، تولیدکنندگان و فروشندگان داده شود که این نوسانات آسیبی به آن‌ها نمی رساند و آنها کالای خود را در اختیار مردم قرار دهند.

وی ادامه داد: با اتحادیه فروشندگان صنف لوازم خانگی نیز هماهنگی هایی انجام شده است تا بر روی درج برچسب قیمت و اعلام قیمت‌ها در سامانه ۱۲۴ و نظارت بر انبارها همکاری داشته باشند.

افزایش تولید ۱۵۰ درصدی ماشین لباسشویی و ۵۰ درصدی تلویزیون

سرپرست وزارت صمت با اعلام اینکه افزایش تولید در برخی اقلام لوازم خانگی داریم، گفت: در تولید ماشین لباسشویی افزایش ۱۵۰ درصدی و در تولید تلویزیون افزایش ۵۰ درصدی داریم و علیرغم همه محدودیتها و شرایط کرونا به لحاظ عرضه مشکلی نداریم اما این اطمینان را به تولیدکننده برای تأمین مواد اولیه اش باید بدهیم تا کالا به دست مردم برسد.

مدرس خیابانی با اعلام اینکه سه مولفه اصلی بازار همزمان باید کارکرد مناسبی داشته باشند، بیان کرد: تولید برای افزایش عرضه باید ارتقا یابد، شبکه های توزیع باید چابک باشد و حلقه نظارت و بازرسی در بازار باید کامل باشد.

وی ادامه داد: بیش از ۴۰۰۰ بازرس در طرح های نظارتی ویژه در سراسر کشور داریم و هر هفته شنبه ۵ قلم کالای اولویت دار در اولویت نظارت و بازرسی ها قرار می گیرد که لوازم خانگی برای دومین هفته در اولویت بازرسی قرار گرفته است.

 

منبع: دنیای برند

تگها : تولید ملی , تولید داخل , مواد اولیه , لوازم خانگی داخلی , جهش تولید

اخبار مشابه

رتبه: بد خوب
طراحی سایت: مهریاسان