تأثیر روانی یک برند بر مصرف‌کنندگانش؛ مثل اپل باش!

تأثیر روانی یک برند بر مصرف‌کنندگانش؛ مثل اپل باش!
تأثیر روانی یک برند بر مصرف‌کنندگانش؛ مثل اپل باش!

تأثیر روانی شگفت‌انگیز برند اپل آنقدر زیاد شده که بسیاری از جوانان احساس پوچی و طرد شدن از جامعه دارند و نداشتن آن را نقطه ضعف می‌دانند!

تأثیر روانی شگفت‌انگیز برند اپل روی جوانان آمریکایی درحال تبدیل‌شدن به یک معضل بزرگ است، زیرا این جوانان احساس می‌کنند اگر گوشی آیفون نداشته باشند، از جامعه طرد خواهند شد. این روزها جوانان آمریکایی گوشی‌های برند اپل را برتر از دیگر برندها می‌دانند و این گوشی‌ها آن‌قدر محبوب شده‌اند که نداشتنش یک نقطه ضعف بزرگ محسوب می‌شود. میزان علاقه‌ جوانان به محصولات اپل بسیار بیشتر از رقبای این شرکت است. مشتریان جوان در ایالات‌متحده «نگران طرد‌شدن از جامعه به‌‌دلیل نداشتن آیفون» هستند. این پدیده باعث شده است کاربران به خرید سایر محصولات و خدمات اپل ترغیب شوند؛ در نتیجه‌ این وضعیت، اپل توانسته است در بازارهای مختلف سهمش را افزایش دهد. افرادی که پس از سال ۱۹۹۶ متولد شده‌اند و به‌عنوان نسل Z شناخته می‌شوند، ۳۴ درصد از کل خریداران آیفون در سراسر ایالات‌متحده را تشکیل می‌دهند. سهم نسل Z از فروش محصولات سامسونگ در آمریکا، تنها ۱۰ درصد است. نسل‌های قدیمی‌تر معمولا بین آیفون و گوشی‌های اندرویدی تمایز قائل نمی‌شوند.

 

 

علاقه‌ ویژه‌ کاربران جوان به دستگاه‌های اپل صرفاً به آیفون محدود نیست و احتمال خرید محصولات دیگری مثل ایرپاد، اپل‌واچ و مک بسیار زیاد است. اپل به‌ازای هر ۱۰۰ آیفونی که در بازارهای جهانی می‌فروشد، بالغ ‌بر ۲۶ آیپد و ۱۷ اپل واچ و ۳۵ ایرپاد عرضه می‌کند. این آمار برای هر ۱۰۰ گوشی سامسونگ شامل کمتر از ۱۱ تبلت و ۶ ساعت هوشمند و ۶ هدفون بی‌سیم است. چنین آماری درحالی ثبت می‌شود که میانگین قیمت فروش آیفون تقریباً سه‌برابر بیشتر از گوشی‌های اندرویدی است. فایننشال‌تایمز به‌ نقل از پژوهشگران فضای وب می‌گوید: «کاربران نسل Z بیشتر از هر نسل دیگری در اینترنت حضور دارند و به‌طور‌میانگین روزانه ۶ ساعت مشغول کار با گوشی می‌شوند؛ در نتیجه‌ این اتفاق، اکوسیستم اپل و به‌خصوص آی‌مسیج (به‌عنوان سیستم ارتباطی) درحال شکل‌دهی به تصمیم‌گیری‌های اجتماعی هستند.»

 

 

در اروپا، جایی که آی‌مسیج محبوبیت کمتری دارد و اندروید بخش بیشتری از بازار را در‌اختیار گرفته است، روندی نسبتاً مشابه دیده می‌شود. مؤسسه‌ «کانالیس» می‌گوید: ۸۳ درصد از کاربران جوان‌تر از ۲۵ سال اپل در اروپای‌ غربی قصد دارند به استفاده از آیفون ادامه دهند. با افزایش سن نسل Z و ادامه‌ روند فعلی، احتمالاً اپل می‌تواند سهم بازار خود را بیش‌از‌پیش افزایش دهد.

منبع: فایننشال‌تایمز

تگها : خرده فروشی , کسب و کار , اپل , تجارت , ماهنامه تجارت طلایی , برند , اپل استور , آیفون 14 , ریجستری آیفون , ریجستری , 14 , ریجستری 14

اخبار مشابه

رتبه: بد خوب
طراحی سایت: مهریاسان