تعطیلی گسترده در انتظار کسب‌و‌کارهای اماراتی

تعطیلی گسترده در انتظار کسب‌و‌کارهای اماراتی
تعطیلی گسترده در انتظار کسب‌و‌کارهای اماراتی

 

ویروس کرونا، نفس اقتصاد دوبی را گرفته است

 

طبق اعلام اتاق بارزگانی دوبی، 70‌درصد کسب‌و‌کارها و شرکت‌ها در این منطقه طی 6 ماه آینده به خاطر تبعات ناشی از شیوع ویروس کرونا، تعطیل خواهند شد.

این نتیجه حاصل تحقیق و سوال از هزارو228 رئیس و کارفرما در بازه زمانی 16 تا 22 آوریل بود و سه‌چهارم این افراد روسای شرکت‌های کوچک با کمتر از 20 کارمند بودند. دوسوم سوال‌شوندگان از ریسک تعطیل شدن کسب‌و‌کارهایشان در 6ماه آینده گفتند. 27درصد اعتقاد داشتند ظرف یک ماه به پایان راه می‌رسند و 43درصد از تعطیلی در 6ماه آتی حرف زدند.

این اتفاقات در منطقه‌ای رخ داده که یکی از بهترین اماکن گردشگری دنیا به حساب می‌آید اما به خاطر شیوع ویروس کرونا، 74‌درصد برندهای فعالش در زمینه گردشگری و مسافرت منتظر تعطیلی دائمی هستند و 30‌درصد از کسب‌و‌کارهای مربوط به امور مهاجرت و تفریح هم سرنوشت مشابهی را انتظار می‌کشند. در ماه آوریل بحران اوج گرفت؛ زمانی که هزار و 228 برند از مجموع 245 هزار برند مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته، به خاطر قرنطینه مطلق شهروندان دچار ضرر مالی هنگفتی شدند. از مجموع جمعیت 3/3 میلیونی دوبی، 233 نفر از 26هزار مبتلای به ویروس کرونا، طی سه هفته اول ماه آوریل جان خودشان را از دست دادند. ریزش 30‌درصدی تقاضای اقامت و افت 25‌درصدی درآمد از طریق صنعت گردشگری تنها بخشی از تبعات شیوع ویروس کرونا در دوبی بود. سال گذشته اقتصاد دوبی با رشد تنها 1/94‌درصدی کم‌ترین میزان جهش از زمان بحران اقتصادی سال 2009 را تجربه کرد و اختصاص بودجه 1/5میلیارددرهمی برای مبارزه با ویروس کرونا هم نتوانست دردی را دوا کند. در این بین کمک 70میلیارددلاری بانک مرکزی امارات هم از راه رسید تا اندکی از ضررها و بدهی‌ها جبران شود.

 

تداوم بحران

در این شرایط گروه هواپیمایی دولتی امارات در حال مذاکره با شرکت هواپیمایی ایرباس برای کاهش یا لغو درخواست‌های خود برای خرید هواپیماهای غول‌پیکر است.

این تحول قابل توجه بیانگر میزان زیان‌های اقتصادی امارات در نتیجه شیوع ویروس کرونا و کاهش قیمت‌ نفت است. ناوگان هواپیمایی امارات دوبی قرار است هشت هواپیمایA380  را از این شرکت تحویل بگیرد. هواپیمایی امارات دیگر نمی‌خواهد هشت هواپیمایA380  را به علت شیوع کرونا و تاثیر منفی شدید آن بر بخش مسافرت‌های هوایی دریافت کند، زیرا بهبود وضعیت این بخش ممکن است سال‌ها طول بکشد. خبرگزاری بلومبرگ گزارش داده بود هواپیمایی امارات در حال مذاکره برای لغو خرید پنج هواپیما از مجموع هشت هواپیمای A380  است.

 به گفته سخنگوی هواپیمایی امارات این شرکت در حال گفت‌وگوی عادی با ایرباس درباره نیازهای ناوگان خودی است. امارات با دارا بودن ۱۱۵ هواپیمایA380  از بزرگ‌ترین ناوگان این نوع هواپیماها در جهان برخوردار است. این کشور زمانی درخواست خرید ۱۶۲ هواپیما از این نوع را داده بود اما آن را در سال ۲۰۱۹ میلادی به ۱۲۳ عدد کاهش داد. شیوع کرونا شرکت‌های هواپیمایی جهان را وادار کرده تا در راهبردها و برنامه‌های خود بازنگری کنند. هواپیمایی امارات هم‌اکنون در حال بررسی بازنشسته کردن پیش از موعد هواپیماهای کنونی خود از نوع A380 است. امارات روی کاهش تعداد هواپیماهای اجاره‌ای ناوگان خود متمرکز شده است. ایرباس هنوز ۹ هواپیمایA380  تولید نشده از جمله هشت هواپیما برای هواپیمایی امارات و یک هواپیما برای شرکت هواپیمایی ANA  ژاپن دارد که قرار است آخرین آن را در سال ۲۰۲۱ تحویل دهد.

شیوع کرونا باعث رکود بخش‌های اقتصاد جهانی شده و فشار بر بخش‌های حیاتی نظیر حمل‌ونقل و شرکت‌های هوایی را بیشتر کرده است. این بخش‌ها قبلا نیز دچار مشکل بودند و ویروس کرونا سرعت ورشکستگی برخی شرکت‌ها را تسریع خواهد کرد.

 

گروه هواپیمایی امارات از کاهش ۲۸‌درصدی سود خود در سال مالی 2020- 2019 میلادی در سایه کاهش درآمدهای ناشی از کرونا خبر داده است. این گروه ‌درصدد اعلام بی‌نیازی از حدود ۳۰هزار شغل برای کاهش هزینه‌هاست و بر این اساس، از شمار بیش از ۱۰۵هزار کارمند این گروه در اواخر ماه مارس به میزان نزدیک به ۳۰‌درصد کاسته خواهد شد. انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی (یاتا) پیش‌بینی کرده امارات 13/6 میلیون مسافر و درآمدی اساسی به مبلغ 2/8  میلیارددلار را از دست خواهد داد و ۱۶۳هزار شغل در بخش هوایی به علت کرونا در معرض تهدید قرار دارد. فرودگاه بین‌المللی دوبی شاهد کاهش ۲۰‌درصدی مسافران در سه‌ماهه اول سال جاری با شیوع کرونا بوده است. شمار مسافران به حدود ۱۸میلیون‌نفر کاهش یافته و تردد هوایی نیز حدود ۱۹‌درصد کاهش یافت. اقتصاد دوبی به خاطر تدابیر مهار کرونا که تقریبا باعث توقف فعالیت بخش‌های حیاتی مثل هوایی و گردشگری شده، به‌شدت آسیب دیده است. در چنین وضعیتی دوبی و به‌طور کلی امارات روزهای به مراتب تیره‌تری نسبت به بحران مالی سال 2009 در پیش دارند و در گزارش اخیر اتاق بازرگانی دوبی به صراحت هشدار داده شده که تبعات ناشی از شیوع ویروس کرونا در سال 2020 قطعا بدتر از رکورد اقتصادی فصل اقتصادی 2009-2008  خواهد بود.

منبع: GULFNEWS.COM

 

 

 

تگها : اقتصاد , خرده فروشی , فروشگاه , مراکزخرید , کسب و کار , ماهنامه تجارت طلایی , ویروس کرونا , بحران اقتصادی , اقتصاد دوبی

اخبار مشابه

رتبه: بد خوب
طراحی سایت: مهریاسان