گزارش مراسم SHOPTALK 2023 در بارسلون

گزارش مراسم SHOPTALK 2023 در بارسلون
گزارش مراسم SHOPTALK 2023 در بارسلون

آینده‌ای به شکوه بارسلون

مراسم باشکوه «شاپ تاک» در سال2023 به میزبانی بندر زیبای بارسلون طی دو روز برگزار شد و صاحبان و دست‌اندرکاران بزرگ‌ترین برندهای خرده‌فروشی به بحث و تبادل‌نظر پرداختند و آموخته‌های خود را در اختیار مهمانان قرار دادند.

 

جزئیات مراسم

در اولین روز، مسائلی مانند تعامل خریداران، کانال‌های نوظهور و تجربه فروشگاهی موردبررسی قرار گرفت.

پایداری برای مصرف‌کنندگان و برندها به‌طور یکسان موردتوجه است. برندهای خرده‌فروشی ازجمله آدیداس، دانون و زالاندو بر اهمیت شفافیت و اصالت در اجرای طرح‌های پایدار تاکید کردند. خرده‌فروشان باید بهترین مدل کاری و فروش را در هسته اهداف خودشان قرار داده و سپس تعهد خود را به این هدف نشان دهند.

هوش مصنوعی، مولد فرصتی هیجان‌انگیز برای خرید آنلاین سرگرم‌کننده‌تر، مرتبط‌تر و شخصی‌تر ایجاد می‌کند. مدیر آمازون گفت: با استفاده از مدل‌های مبنای هوش مصنوعی مولد می‌تواند تجربه مشتری را به روش‌های جدیدی مسلح کند.

 خرده‌فروشان و مراکز خرید از داده‌ها برای دستیابی به درک جامع‌تری از خریدار و شخصی‌سازی استفاده می‌کنند تا سفر مشتری را بهبود بخشند. برندها و خرده‌فروشان برای افزودن ارزش، به رسانه‌های خرده‌فروشی روی می‌آورند. در میان فرصت‌های موجود برای کسب درآمد از داده‌ها و رشد درآمدهای خرده‌فروشی، برندها باید بر نحوه قرار دادن داده‌ها در خدمت رشد تمرکز کنند.

 آمازون بر خرده‌فروشی موادغذایی متمرکز است و معتقد است شیوه‌های متعدد برای این برند کلیدی هستند که ارزش پیشنهادی قانع‌کننده‌ای برای مشتریان ایجاد می‌کنند. آمازون مایل است در هر مقطع زمانی به بهترین شکل ممکن به مصرف‌کنندگان چندکانالی، خدمات ارائه کند که این موضوع، نیاز به یک سبد فروشگاهی را ایجاد می‌کند. علاوه بر این، آمازون معتقد است آینده «کانال‌های تند مصرف» در اروپا ترکیبی از انسان و فناوری است.

Coresight Research به‌عنوان شریک تحقیقاتی یورو‌شاپ تاک در طول برگزاری مراسم از 9 تا 11 می، تاکید داشت این مراسم یک کنفرانس خرده‌فروشی سالانه است که بر نوآوری این صنعت تمرکز دارد.

 

 

درک مشتری امروزی که ممکن است به‌دلیل کووید19 و پیامدهای آن تغییر کرده باشد، برای خرده‌فروشان بسیار مهم است. آیلا زیز، معاون فروش جهانی و مدیر ارشد مشتری در «دانون»، تغییرات کلیدی را که این شرکت شناسایی کرده، بیان کرد. سلامت کالا از زمان کووید19 بیشتر به یک نگرانی عمده برای مصرف‌کننده تبدیل شده است. 80درصد از سبد محصولات دانون با‌توجه‌به خریدارانی که مراقب سلامتی هستند با عنوان «سالم» طبقه‌بندی می‌شوند.

مصرف‌کنندگان پس از تغییر رویه به‌سمت تجارت الکترونیک در بحبوحه همه‌گیری همه‌گیری، به فروشگاه‌ها بازگشته‌اند. آنها به‌دنبال تجربیات هستند و تقاضا برای محصولات دور از خانه افزایش یافته زیرا مصرف‌کنندگان زمان بیشتری را در خارج از خانه می‌گذرانند. برای استفاده از این روندها، دانون چهار نوع «آلپرو» (جایگزین شیر مبتنی‌بر گیاه) را توسعه داده که برای صاحبان و ارائه‌دهندگان خدمات در کافی‌شاپ‌ها لحاظ شده و دسترسی به محصولات دانون را تسهیل می‌کند.

دیجیتالی شدن برای ارتباط برندها با مصرف‌کنندگان، اهمیت بیشتری پیدا کرده است. یکی دیگر از تمرکزهای مصرف‌کننده در محیط فعلی، پایداری است. دانون معتقد است پایداری و رشد دست‌به‌دست هم می‌دهند و پایداری بدون عملکرد هیچ تاثیری ندارد. برای دانون، سه رکن جهت پایداری وجود دارد؛ سلامت، طبیعت (حفظ و بازسازی) و جامعه. برای مصرف‌کنندگان بسیار مهم است بدانند برندها چقدر درگیر پایداری هستند. دانون به‌عنوان یکی از شاخص‌های کلیدی عملکرد پایدار، قصد دارد تا سال2030 انتشار متان را تا 30درصد در محصولات لبنی کاهش دهد.

 رابرت گنتز، یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل خرده‌فروش آنلاین کفش و مد زالاندو، در‌مورد مسائل ارائه‌شده ازسوی مصرف‌کنندگان آگاه اجتماعی و محیطی امروزی بحث کرد. به‌منظور رشد، زالاندو تمرکز خود را بر موضوع پایداری افزایش داده و رویکرد استراتژیکی‌تری را برای عملیات و مشارکت با برندها اتخاذ کرده است.

جیسون کرافورد، معاون رشد دیجیتال در آدیداس گفت: شفافیت و اصالت مهم‌ترین ارزش‌هایی است که مصرف‌کنندگان از برندها و خرده‌فروشان می‌خواهند. برندهای خرده‌فروشی باید کار خوب و متعهدانه را در هسته پیام خود قرار دهند و سپس تعهد خود را به این هدف نشان دهند.

Shai Eisenman، بنیانگذار و مدیرعامل Bubble Skincare گفت: بطری‌های قابل‌تعویض باید 28بار استفاده شوند تا بر محیط‌زیست تاثیر بگذارند؛ چیزی که بسیاری از مصرف‌کنندگان نمی‌دانند. مانند بسیاری از بخش‌های خرده‌فروشی، Bubble Skincare معتقد است در بحث پایداری ازجمله در بسته‌بندی، فضایی برای بهبود زیبایی وجود دارد.

 

 

 مدیر زالاندو با برجسته کردن توسعه سریع تجارت الکترونیک به‌ویژه در فضای مد، اظهار داشت آینده خرده‌فروشی آنلاین بسیار متفاوت از امروز خواهد بود.

او گفت: «ما به عقب نگاه خواهیم کرد و تعجب می‌کنیم چرا به روشی که اکنون انجام می‌دهیم، عمل کرده‌ایم.» گنتز گفت که در بخش محتوا اتفاقات زیادی برای جلب مشارکت مصرف‌کننده، مانند تصویربرداری سه‌بعدی و ویدئو، وجود دارد. بااین‌حال، بسیار مهم است که زالاندو پیشرفت‌ها در هوش مصنوعی را کمک بزرگی به تکامل تجربه مشتری آنلاین می‌داند. برندهای مد و خرده‌فروشان به‌دنبال بهتر شدن تجارت الکترونیک هستند.

گنتز انتظار دارد هوش مصنوعی مولد تا حد زیادی کشف محصول را تسهیل کند. در مد آنلاین، چنین فناوری منبعی از الهام و تعامل است؛ عناصری که معمولا با خرید در فروشگاه‌های فیزیکی مرتبط هستند؛ به‌عنوان‌مثال، خریداران می‌توانند به‌جای مشاوره با همکاران فروشگاه برای مشاوره از هوش مصنوعی مولد برای دسترسی به توصیه‌ها و کشف محصولات مرتبط استفاده کنند.

به گفته گنتز، زالاندو انتظار دارد فناوری هوش مصنوعی مولد سهم بخش مد در بازار تجارت الکترونیک اروپا را از حدود 20 درحال‌حاضر به 40درصد در آینده افزایش دهد.

 جورجو بوسنلی، مدیر کالاهای مصرفی اروپا در آمازون، گفت: هوش مصنوعی یکی از دو رکن این برند در بخش فیزیکی خرده‌فروشی مواد غذایی است.

چندکاناله بودن، ابزارهای مدیریت نیروی کار و قالب آمازون Fresh را با فناوری Just Walk Out آمازون ترکیب می‌کند. بوسنلی تاکید کرد اگرچه هوش مصنوعی مولد یک موضوع داغ است اما آمازون مدتی است که روی یادگیری ماشینی سرمایه‌گذاری کرده است. اکنون، آمازون با استفاده از مدل‌های زبانی بزرگ (مبنای هوش مصنوعی مولد)، می‌تواند تجربه مشتری را به روش‌های جدیدی مجهز کند.

در پنلی به نام «استفاده از داده‌های مشتری برای شگفت‌زده کردن و لذت بردن»، مدیران خرده‌فروشی بررسی کردند چگونه داده‌ها می‌توانند به برندها و خرده‌فروشان کمک کنند تا انتظارات مشتری را برآورده کنند و تجربه خرید را افزایش دهند.

 خرده‌فروشان و مراکز خرید از داده‌ها برای دستیابی به درک جامع‌تری از خریدار و شخصی‌سازی برای خرید استفاده می‌کنند تا تجربه مشتری را بهبود بخشند. الکس ویلیامز، رئیس بخش تجارت آنلاین و رشد در خرده‌فروشی M&S درباره جمع‌آوری داده‌ها در مورد محصول، تراکنش‌ها و رفتار مشتری صحبت کرد.

 در اجرای شخصی‌سازی، ویلیامز از خرده‌فروشان خواست با یک دیدگاه واحد از مشتری شروع کنند. پلتفرم‌هایM&S  یک مزیت رقابتی برای خرده‌فروش ایجاد می‌کند که نمی‌تواند از طریق نرم‌افزار خارج از این جریان به آن دست یابد.

M&S با استفاده از متخصصان زبان، در 30دقیقه ایمیل می‌سازد. به گفته ویلیامز، محتوای شخصی‌سازی‌شده نرخ کلیک را 5درصد افزایش داده و باعث افزایش 10 تا 20درصدی نرخ بازار محتوا شده است.

 

 

تغییر ذهنیت

در مراسم امسال، ما یک تغییر ذهنیت را در مورد بازده خرده‌فروشی مشاهده کردیم. گنتز بر اهمیت بازدهی در افزایش ارزش طول عمر وفاداری مشتری تاکید کرد زیرا اگر فرآیند بازگشت آسان باشد، مشتریان کمتر در سفارش چیزی تردید خواهند داشت. گنتز گفت: رعایت این قاعده به زالاندو کمک کرده تا دید بلندمدت‌تری درمورد خریداران و کسب‌وکار داشته باشد.

به گفته Stacia Carr، معاون سایز و تناسب در زالاندو با 50درصد کالاهای برگشتی که یک‌سوم آن به‌دلیل مسائل مربوط به ‌اندازه و سایز است، زالاندو فرصتی برای جمع‌آوری و استفاده از داده‌ها برای تغییر صنعت مد دارد. او توضیح داد علت اصلی مشکلات، گذار به دوران تولید صنعتی است. این برند با بازخورد مشتری و دید کامپیوتری به مسائل مربوط به ‌اندازه می‌پردازد. براساس ترجیحات خریدار، زالاندو می‌تواند مجموعه‌ای شخصی‌سازی‌شده و کوچک‌تر از محصولات را انتخاب کند که اندازه مناسب و ویژگی‌های محصول مطلوب را دارند.

در ژوئن 2023، زالاندو قصد دارد مشاوره را برحسب نظر خریدارانی که دو عکس از یک محصول می‌گیرند، انجام دهد و به همین منظور، یک اتاق رختکن مجازی راه‌اندازی می‌کند که از عکس‌های مشتریان برای نمایش در اندازه‌های مختلف بهره می‌برد و آنجا مشخص می‌شود کدام اندازه و سایز مناسب مشتری است. این خدمات، خریداران را درگیر نگه می‌دارد و به زالاندو بینش بهتری در مورد آنچه خریداران احتمالا خریداری می‌کنند، ارائه می‌کند.

اکنون بزرگ‌ترین نسل جهان (از لحاظ پراکندگی) یعنی نسل Z، توجه اکثر خرده‌فروشان و برندها را به خود جلب کرده است. این گروه بومی دیجیتال از نظر مالی آگاه است، به پایداری و اصالت اهمیت می‌دهد و مشتاق خرید از پلتفرم‌ها و کانال‌های جدید است.

 

 

بیش از نیمی از نسل Z از تحریک بصری بیش‌ازحد شکایت دارند. اسپاتیفای با استفاده از قدرت موسیقی و صدا، مکانی برای اکتشاف، کشف و آسایش به دور از محرک‌ها فراهم می‌کند. تایلدزلی توضیح داد که 80درصد از نسل Z از صدا و موسیقی به‌عنوان وسیله‌ای برای کشف جنبه‌های مختلف شخصیت خود استفاده می‌کنند تا بتوانند به روش‌های مختلف ظاهر شوند. این ابزار بهتر از شما سلیقه شما را می‌شناسد، آنچه را دوست دارید تجزیه و تحلیل می‌کند و موسیقی موردنظر را براساس زمان روز، خلق‌وخو و متغیرهای دیگر تنظیم می‌کند.

آیزنمن درمورد بازگشت نسل Z به فروشگاه‌های فیزیکی صحبت کرد و گفت: 80درصد این نسل درحال‌حاضر فروشگاه‌های فیزیکی را ترجیح می‌دهند. Bubble Skincare هر سه تا چهارماه یکبار از 1500مصرف‌کننده نظرسنجی می‌کند و از خریداران می‌خواهند جلوه برند را به نمایش بگذارند؛ مثلا از طریق جمع‌آوری نام محصول و ایده‌های بسته‌بندی.

همکاری‌ها می‌توانند گرمای تجارت را افزایش دهند، مشتریان جدید را جذب و ارتباط برند را بیشتر کنند اما برندها باید چرخه اثرگذاری و هم‌افزایی را بفهمند و هنگام بررسی همکاری‌ها، ارزش‌ها و جهت برند را بدانند.

 ادامه عدم قطعیت اقتصاد کلان، خرده‌فروشان بیشتری را به‌سمت کانال‌های جدید و نوظهور برای تولید جریان‌های درآمدی جایگزین سوق می‌دهد.

مدیر دانون ادعا کرد و برندها و خرده‌فروشان نباید تمرکز خود را بر آنچه کلید ماجراست از دست بدهند و باید بیشتر بر نحوه قرار دادن داده‌ها در خدمت رشد تمرکز کنند.

Frédérique Cochi-Beyot، مدیر ارشد بازاریابی در Unibail-Rodamco-West eld، از راه‌حل رسانه‌ای خرده‌فروشی برای ارائه تجربیات سفارشی استفاده می‌کند. برای ارائه تجربیات خرده‌فروشی فیزیکی مناسب، بهتر است به رویداد‌های مربوط به مشتری فکر کنید. این برند درحال جمع‌آوری داده‌ها در مراکز خرید است. این برند از تابلوهای ویدیویی برای اطلاع خریداران از زمان انتظار و پیشنهادات ویژه استفاده می‌کند. استفاده بیشتر از خرید آنلاین در چند سال گذشته ذهن را بر نقش فروشگاه خرده‌فروشی متمرکز کرده است. مصرف‌کنندگان و خرده‌فروشان به‌طور یکسان تاکید بیشتری بر تجربه خرید در فروشگاه دارند.

همان‌طور که قبلا اشاره کردیم، آمازون بر خرده‌فروشی موادغذایی متمرکز است، بوسنلی اظهار داشت: «برنده شدن در فضای خواربارفروشی برای هر خرده‌فروش ازجمله آمازون ضروری است.» شنیدن این موضوع از غول تجارت الکترونیک جالب است، زیرا آمازون اعتقاد دارد فرمت‌های متعدد کلیدی برای ایجاد ارزش پیشنهادی متقاعدکننده برای مشتریان وجود دارد. آمازون اعتقاد اساسی دارد که چیزی به نام مشتری دیجیتال یا فیزیکی وجود ندارد. بوسنلی افزود: «درعوض، خریداران همچنان بین کانال‌ها پرش می‌کنند. آمازون می‌خواهد بتواند در هر مقطع زمانی به این مشتریان همه‌کانالی به بهترین شکل ممکن خدمات‌رسانی کند که این موضوع نیاز به یک مجموعه فروشگاهی تثبیت‌شده را افزایش می‌دهد.»

به گفته بوسنلی، استراتژی آمازون بسیار ساده است؛ ارائه گسترده‌ترین انتخاب با بهترین راحتی. بوسنلی اشاره کرد مزیت رقابتی آمازون مبتنی بر انتخاب و راحتی است؛ مانند ارائه تحویل یک‌روزه، یک‌روزه یا دوروزه.

 آمازون همچنین مشتاق است تا با ادامه نفوذ در بخش مواد غذایی و محصولات تند مصرف به ترکیب فناوری در زنجیره تامین ادامه دهد. بوسنلی اظهار داشت: بهترین ترکیب، ترکیبی از لمس انسانی و اتوماسیون است. اتوماسیون به آمازون کمک می‌کند تا بفهمد کدام محصولات را در چه مقطعی از سال باید مورداستفاده قرار دهد؛ درحالی‌که مشارکت فروشنده و ارتباط انسانی در اطلاع‌رسانی استراتژی‌های راه‌اندازی محصولات جدید بسیار مهم است.

این برند معتقد است آینده محصولات تند مصرف در اروپا «ترکیبی از انسان و فناوری» خواهد بود.

 

 Web3 راهی برای تغییر چشم انداز خرده فروشی

  Web3 به تغییر چشم‌انداز خرده‌فروشی از جمله بهینه‌سازی زنجیره‌های تامین و افزایش تعامل با مشتری کمک می‌کند. دبورا واینسویگ، مدیر عامل و بنیانگذار Coresight Research، چارچوبی را برای Web3 در زنجیره تامین معرفی کرد.

بخش جدیدی از مشتریان پدیدار شده است. ایستگاه‌های شارژ EV فرصتی را برای خرده‌فروشان پیشروی فراهم می‌کند تا از نظر تجربه و راحتی، با خدمات دیجیتالی، تفاوت ایجاد کنند.

تیم‌های رسانه‌ای خرده‌فروشی باید بر موانع پیش‌روی صنعت غلبه کنند. برندها و خرده‌فروشان می‌توانند تاریخچه بازاریابی را با رسانه‌های خرده‌فروشی بازنویسی کنند اما باید صحبت در مورد رسانه‌های خرده‌فروشی حرفه‌ای را متوقف کنند   بادهای مخالف اقتصاد کلان، افزایش انتظارات و افزایش رقابت به این معنی است که برنامه‌های سرمایه‌گذاری فناوری در افزایش بهره‌وری، بهبود تجربیات و محرک رشد بسیار مهم خواهد بود.

خرده فروشان در مدیریت زنجیره تامین خود با دردسرها و محدودیتهای متعددی روبه‌رو هستند. فناوری Web3 می‌تواند به افزایش قابلیت ردیابی زنجیره تامین، شفافیت، هوشمندی و اتوماسیون کمک کند و به کاهش این دردسرها کمک کند. مزایای زیادی برای استفاده از زنجیره تامین هوشمند و متصل وجود دارد از جمله؛ پیش بینی بهتر تقاضا، طراحی سریعتر محصول و تولید براساس تقاضا و همچنین توانایی‌های مصرف کننده.

با این چارچوب‌ها و از طریق قراردادهای هوشمند ، برندها و خرده فروشان می‌توانند از مزایای زیادی برخوردار شوند.

در خرده فروشی امروز به طور کلی،

 66 درصد از رهبران زنجیره تامین قصد دارند در اقتصاد دایره‌ای سرمایه گذاری کنند. شیوه‌های موثر پایداری در خرده‌فروشی را می‌توان با ‌عنوان «استفاده کمتر و صرفه‌جویی در پول در حین انجام کار» توصیف کرد.

 

 

هوش مصنوعی

 به گفته ژروم دوبرویل، مدیر بخش دیجیتال خرده‌فروش تجهیزات ورزشی دکلتون، این برند از هوش مصنوعی برای حمایت از هدف خود برای ایجاد پایداری استفاده می‌کند. دکلتون از فناوری جدید برای رفتار پایدار در میان مشتریان استفاده می‌کند.

دوبرویل تأیید کرد هوش مصنوعی همچنین این برند را قادر می‌سازد تا بسیاری از فرآیندهای تجاری خود را بهینه کند زیرا دنیای ورزش را شکل می‌دهد. هوش مصنوعی به ارائه یک دید 360 درجه از مصرف‌کننده کمک می‌کند. دکلتون مشتاق است تا مشتریان خود را هنگام استفاده ازهوش مصنوعی به بالاترین سطح خودآگاهی جهت خرید برساند.

 هوش مصنوعی همچنین می‌تواند از فروش و بهینه‌سازی کسب و کار با توانمندسازی همکاران فروشگاه پشتیبانی کند. رئیس بخش دیجیتال در شرکت لیکور پرنود ریکارد، توضیح داد یکی از دردسرها بزرگ برای برندها، «قفسه شلوغ» است که خریداران را در معرض انتخاب‌های فراوان قرار می‌دهد. استفاده از داده‌های خوشه‌ای از فروشگاه‌ها، کارکنان فروش را با توصیه‌هایی پشتیبانی می‌کند و آنها را قادر می‌سازد تا خریداران را با محصولات مرتبط بهتر آشنا کنند و در نتیجه احتمال فروش را افزایش دهند.

خرده فروشان باید مشکلات را شناسایی کنند، روی راه حل‌های محدود تمرکز  و جسورانه عمل کنند. برندها باید به دنبال انتخاب مواردی باشند که مربوط به تجارت و صنعت است.

یکی دیگر از مفهوم‌های راحتی مبتنی بر فناوری، تجارت سریع است که به عنوان نیازهای فوری یا تحویل سریع در خانه هم شناخته می شود. مت پرایس، مدیر کل Uber Eats بریتانیا و ایرلند گفت تقاضای مصرف‌کننده برای تجارت سریع به حدی رسیده است که «تحویل همان روز، تحویل جدید در روز بعد است! به گفته اوبر، 45 درصد از مصرف کنندگان به دلیل طولانی بودن یا شفاف نبودن تحویل، مشتری دائمی نمی‌شوند.اگرچه تجارت سریع از خواربارفروشی سرچشمه می‌گیرد اما ورود به بخش‌های جدید، گام بزرگ بعدی برای این مدل خواهد بود. بازرگانان به طور فزاینده‌ای از این مدل استقبال می‌کنند زیرا این مدل، حالت افزایشی را به همراه دارد و مصرف‌کنندگان در صورت ارائه تجارت سریع از خرده فروشان بیشتر خرید می‌کنند.

شبکه‌های رسانه‌ای خرده‌فروشی (RMNs) به برندها قابلیت‌های هدف‌گیری بسیار شخصی‌سازی شده و روشی مؤثر برای اندازه‌گیری میزان بازگشت سرمایه ارائه می‌کنند.

تمایل به کسب درآمد از داده‌های خریداران و افزایش حاشیه سود، بسیاری از خرده فروشان را به ایجاد شبکه‌های رسانه‌ای خرده‌فروشی یا وارد کردن مشارکت‌های استراتژیک سوق داده است،

به دلیل تأثیر آمازون، بسیاری از مردم تصور می‌کنند رسانه‌های خرده‌فروشی فقط به معنای تبلیغات آنلاین هستند. با این حال،  Migros ( برند مشهور خواروبارفروشی) سال‌ها پیش با تبلیغات در فروشگاه‌ها شروع کرد؛  از طریق صفحه نمایش، تبلیغات چاپی و چرخ دستی‌های خرید. تبلیغات در فروشگاه می‌تواند با فضایی که برندها برای تبلیغات انتظار دارند، تنش ایجاد کند. ثبات بیشتری در فضای رسانه خرده‌فروشی مورد نیاز است. با حدود 600 شبکه رسانه‌ای خرده‌فروشی در ایالات متحده، آیا مارک‌ها می‌خواهند از طریق شبکه‌ها خرید کنند یا خرده‌فروشان کلیدی را انتخاب کنند؟

رسانه‌های خرده‌فروشی زندگی خود را در تیم‌های تجاری آغاز کردند اما خریداران تجربه رسانه‌ای را ندارند. خرده فروشان به متخصصانی نیاز دارند که خرده فروشی را درک کنند اما بیشتر شبیه صاحب رسانه باشند و برای ارائه خدمات تبلیغاتی و داده فعالیت کنند.

 

 

گروهی از صاحبان برندها خوش بین بودند که برندها و خرده فروشان «تاریخ بازاریابی» را با رسانه‌های خرده فروشی بازنویسی خواهند کرد.

 استفاده بیشتر از خرید آنلاین در چند سال گذشته ذهن را بر نقش فروشگاه‌های خرده فروشی متمرکز کرده است.مصرف‌کنندگان و خرده‌فروشان به طور یکسان تاکید بیشتری بر تجربه خرید در فروشگاه دارند.

فروشگاه فیزیکی بیشتر به داده‌های مشتری متکی خواهد بود. شناخت مصرف‌کننده به‌عنوان یک فرد برای خرده‌فروشان ضروری است تا خدماتی را پیشنهاد و اطمینان حاصل کنند فروشگاه‌ها از نظر مجموعه محصولات و در دسترس بودن، تقاضای خریداران را برآورده می‌کنند.

لحظات «عجب» زمانی ایجاد می‌شوند که خرده‌فروشان به جای تمرکز بر روابط تجاری، به این فکر می‌کنند چگونه تجربه خرید بعدی هر خریدار را بهتر از قبل کنند.

افزایش تجربه فروشگاه از طریق فناوری‌هایی مانند هوش مصنوعی باعث شده بسیاری از خرده‌فروشان مفاهیم فروشگاه‌های مستقل را تجربه کنند و انتظار می‌رود این روند فراتر از بخش مواد غذایی گسترش یابد.

 از نظر نقش آینده فروشگاه، تیری گادو، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل SES-Imagotag، معتقد است فروشگاه‌های فیزیکی آینده تجارت الکترونیک هستند، زیرا به ‌طور فزاینده‌ای برای سفارش‌های آنلاین، کالای کامل محلی را فراهم خواهند کرد. گادو گفت: «تجارت الکترونیک محلی مزایای کارآمدی و پایداری را فراهم می کند

SES-Imagotag قبلاً رقبای خودرا دیده که چگونه فروشگاه‌ها را در مرکز استراتژی‌های چند کاناله خود قرار داده است. تجارت الکترونیک محلی قرار است با سرعتی سریع رشد کند و گادو تخمین می‌زند در 7 سال آینده، بیش از 50 درصد سفارش‌های آنلاین از فروشگاه‌های فیزیکی تحویل داده می‌شود.

از زمانی که تجار انبوه، هایپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های تخفیفی در دهه‌های 60 و 70  وارد صحنه خرده فروشی شدند، مدل فروشگاه‌های بزرگ با سوالات متعدیی مواجه شد. ژان مارک بلایش، مدیر عامل فروشگاه های زنجیره ای پرینتمپس فرانسه توضیح داد کووید-19، دردسرها را برای بخش متکی به گردشگری تشدید کرد. او گفت جای تعجب نیست که اولویت فوری برای برندش در پاییز 2020، متمایز کردن پیشنهادات و بازاریابی خود برای رقابتی ماندن در هجمه تغییر تقاضای مصرف کننده و ترجیحات خرید بود.

برای ایجاد ترس ساختگی از دست دادن در بین مصرف کنندگان، این برند رویدادهای هفتگی را در هر فروشگاه برگزار می‌کرد که باعث افزایش تراکنش‌ها، ایجاد سر و صدا و افزایش تعامل خریداران شد. بلایش همچنین سایر تمایزات کلیدی را برای  برندش برجسته کرد.

برندهای خرده فروشی نیاز به تطبیق ساختارها و شیوه‌های سازمانی خود را برای انطباق با محیط مصرف کننده و اقتصاد کلان امروزی تشخیص می دهند. زندگی مصرف‌کنندگان در حال حاضر با قبل از همه‌گیری کاملاً متفاوت است و تغییرات بیشتری با سرعت بیشتری در چشم‌انداز خرده‌فروشی امروز اتفاق می‌افتد. این امر اهمیت آینده‌نگری و بینش مشتری را برای خرده فروشان افزایش می‌دهد. کلمنتز پیشنهاد می‌کند برندها به دنبال اتخاذ شیوه‌هایی مانند راهنمایی معکوس باشند.نیل رینولدز، معاون بازرگانی دیجیتال جهانی در Mars Wrigley معتقد است دردسرهای بزرگی در زمینه بازاریابی، فروش وعرضه وجود خواهد داشت و این دردسرها به جز همیاری برندها و غلبه هر چه بیش‌تر تکنولوژی بر سنت‌گرایی قابل پشت سر گذاشتن نیست.

 

 

تگها : اقتصاد , خرده فروشی , فروشگاه , مراکزخرید , سرمایه گذاری , کسب و کار , ماهنامه تجارت طلایی , برند , خرید , هوش مصنوعی , فناوری , وفاداری مشتریان , رقابت , مصرف کننده , تجارت الکترونیکی , کالاهای مصرفی , خرده فروش آنلاین , یوروشاپ تاک , یوروشاپ تاک2023

اخبار مشابه

رتبه: بد خوب
طراحی سایت: مهریاسان