صنعت غذا و نوشیدنی، برکنار از آلودگی‌های تورمی

صنعت غذا و نوشیدنی، برکنار از آلودگی‌های تورمی
صنعت غذا و نوشیدنی، برکنار از آلودگی‌های تورمی

 

بنابر ادعای برند «نستله»، افزایش قیمت‌ها به‌هیچ‌وجه مشتریان را از آنها دور نکرده و با وجود افزایش فشارهای تورمی، انتظار دارند همچنان فروش خوبی داشته باشند.

این در حالی است که افزایش قیمت‌ها تاکنون برای تولیدکنندگان کالاهای خانگی نتیجه‌بخش بوده، زیرا خریداران به‌ویژه در ایالات‌متحده و اروپای غربی، به برندهای معروف وفادار مانده‌اند. درحال‌حاضر، شرکت‌ها برای تحریک فروش و جبران بیشتر هزینه‌ها، به مشتریان خود تکیه می‌کنند؛ حتی در شرایطی که فشارهای تورمی ‌به‌طور گسترده‌تری افزایش یافته و برخی تحلیلگران نگران این موضوع هستند که آیا خریداران به‌دنبال برندهای جایگزین ارزان‌تری خواهند بود یا خیر؟

آندره شولتن، مدیر امور مالی P&G ابرشرکت آمریکایی چندملیتی فعال در حوزه کالاهای مصرفی، با اشاره به افزایش قیمت‌ها که در ماه سپتامبر اعمال شد، اظهار داشت: «هیچ‌گونه واکنش فیزیکی ازسوی مصرف‌کنندگان مشاهده نکرده‌ایم؛ بنابراین ما نسبت‌به موقعیت کنونی خود احساس خوبی داریم. بسیاری از مصرف‌کنندگان پول‌های‌شان را پس‌انداز می‌کنند و از دستمزد بالاتر در شرایط همه‌گیری کرونا سود می‌برند و پول اضافی برای آنها باقی می‌ماند. نسخه بسیار مسری ویروس کرونا دلتا، آنها را در خانه نگه داشته و جذابیت غذا خوردن در رستوران‌ها، اقامت در هتل‌ها و مسافرت هوایی برای آنها کاهش یافته است. شرکت‌هایی که از این پویایی بازار سود می‌برند به سرمایه‌گذاران خود قول داده‌اند تا در سال ۲۰۲۲ انتظار فروش و سوددهی مطلوبی داشته باشند؛ اگرچه افزایش هزینه‌های مربوط به مشکلات زنجیره تأمین هیچ نشانه‌ای از بهبود را نشان نمی‌دهد.»

شرکت «P&G»، تولیدکننده پوشک‌های پمپرز و محصولات معروف تاید، هفته گذشته سومین مرحله افزایش قیمت‌های خود را اعلام کرد که طی چند ماه آینده اعمال خواهد شد و به سرمایه‌گذاران خود گفت انتظار دارد با آغاز سال جدید، سوددهی شرکت نیز افزایش یابد.

 

 

دغدغه‌های نستله

اما «نستله»، بزرگ‌ترین شرکت موادغذایی بسته‌بندی‌شده در جهان، تخمین سالانه فروش خود را برای دومین فصل متوالی افزایش داد، زیرا مصرف‌کنندگان حتی با کاهش محدودیت‌های ناشی از بیماری کرونا، همچنان قهوه بیشتری را در خانه می‌نوشند. شرکت چیپوتلی گفته افزایش قیمت، مردم را از بوریتوهای خوشمزه چیپوتلی دور نکرده است. با وجود هزینه‌های بالای نیروی کار و کالاهای مصرفی، افزایش قیمت در سه ماهه اخیر نسبت به سال قبل، بیش از دوبرابر درآمد خالص آن را افزایش داده است. شرکت‌های«AT&T» و «ورایزن وایرلس»، برترین شرکت‌های فعال در زمینه خطوط تلفن‌همراه در ایالات‌متحده، هر دو به سرمایه‌گذاران خود اعلام کردند که رشد درآمد آنها در سال‌ جاری تا حدی کاربران را ترغیب خواهد کرد با ورود به برنامه‌های برتر تلفن‌همراه با مزایای دیگر مانند اشتراک رسانه‌های جاری یا آیفون‌های ارزان‌قیمت، تجارت خود را گسترش دهند اما تحلیلگران این سؤالات را مطرح می‌کنند که آیا «نستله» اعتماد خود به تقاضا برای قهوه درجه‌یک را از دست داده است؟ یا اینکه آیا سهم بازار «P&G» با افزایش قیمت محصولات کاهش می‌یابد یا معکوس می‌شود و مصرف‌کنندگان بیشتر تحت‌تأثیر تورم قیمتی قرار می‌گیرند؟ هر دو برند اطمینان خود به روند بازار را دوباره تأیید کردند. «نستله» گفته بخش قهوه‌اش همواره بزرگ‌ترین عامل رشد بوده چراکه برندهای نسکافه، نسپرسو و استارباکس ب‌سرعت در حال رشد هستند. شرکت «P&G» نیز اظهار داشت که این شرکت در طول سال‌ها روی محصولات با کیفیت بالا و با ویژگی‌های جدید خود مانند تیغ‌های اصلاح جدید و دستمال توالت نرم‌تر سرمایه‌گذاری کرده و مصرف‌کنندگان این محصولات همچنان حاضرند هزینه‌های بالاتری را پرداخت کنند‌؛ حتی اگر بودجه خانوارها کمتر شده باشد.

 

 

افزایش تورم

این در حالی است که تورم آمریکا در ماه سپتامبر افزایش یافت. وزارت‌ کار ایالات‌متحده اعلام کرده شاخص قیمت مصرف‌کنندگان که میزان پرداخت هزینه مصرف‌کنندگان برای کالاها و خدمات را اندازه‌گیری می‌کند، نسبت به سال قبل ۴/  ۵ درصد افزایش یافته که بالاترین نرخ خود در یک دهه گذشته را تجربه می‌کند. بسیاری از اقتصاددانان انتظار دارند این موضوع موجب تداوم تورم بالاتر شود. به محض اینکه برخی مشوق‌های دولتی در دوران کرونا کاهش یابد و مردم شروع به پرداخت اجاره خانه خود کنند، قیمت‌گذاری محصولات به مسئله‌ای جدی تبدیل خواهد شد. شرکت‌های بزرگ با برندهای شناخته‌شده قادر خواهند بود قیمت‌ها را در هر رده‌ای نسبت‌به برند‌های ارزان‌قیمت یا شرکت‌های کوچک افزایش دهند، زیرا خریداران اغلب نام‌های شناخته‌شده را به امید افزایش قیمت‌ها راحت‌تر در انبارهای خود نگه می‌دارند. شاهد افزایش قیمت‌ها هستیم که بسیار شوکه‌کننده است اما مصرف‌کنندگان محصولات گران‌شده را بدون افت تقاضا به‌خوبی خریداری می‌کنند. قیمت‌های خواربارفروشی‌های آمریکایی در ماه سپتامبر به‌طور متوسط ۱۸/  ۱ درصد در مقایسه با سال قبل افزایش یافت که تقریباً سه برابر متوسط افزایش در آغاز سال ۲۰۲۱ است.

 

 

این در حالی است که شرکت‌ها روند افزایش قیمت‌های خود را پیاده‌سازی می‌کنند و اشتباه در قیمت‌گذاری می‌تواند هزینه‌بر باشد. هنگام تعیین قیمت، شرکت‌ها چند عامل را می‌سنجند؛ یک عامل تعیین‌کننده کلیدی این است که آیا احتمال دارد رقبا از این روش پیروی کنند؟ مدیران شرکت‌ها می‌گویند هزینه نیروی کار، حمل‌ونقل و مواد اولیه در حال افزایش است و این موضوع باعث می‌شود آنها فکر کنند از رقبا کم نمی‌آورند. فناوری و هوش مصنوعی به خرده‌فروشان این امکان را می‌دهد تا قیمت‌ها را به شیوه‌ای هدفمندتر تعیین کنند؛ به‌عنوان مثال، آنها می‌دانند که کدام خریداران فقط در فصل تخفیف خرید می‌کنند؛ بنابراین می‌توانند تخفیف‌هایی را به آنها ارائه دهند. از طرف دیگر، افزایش قیمت ازسوی تولیدکننده ممکن است بلافاصله برای مصرف‌کنندگان آشکار نشود. اغلب، شرکت‌ها می‌توانند قیمت‌ها را با کاهش اندازه بسته‌ها یا سایر ترفندها، به جای افزایش مستقیم کالای مشخص، افزایش دهند. خرده‌فروشان همیشه شرایط رشد را برای مصرف‌کنندگان فراهم نمی‌کنند. بزرگ‌ترین خواربارفروشان آمریکایی می‌گویند از مصرف‌کنندگان در برابر افزایش قیمت محافظت می‌کنند اما این موضوع در حال تغییر است. شرکت‌های «کروگر» و «آلبرتسونز» هر دو می‌گویند برای حفظ منافع خود مجبورند هزینه‌های بیشتری را به خریداران تحمیل کنند. گری میلرچیپ، رئیس برند «کروگر فاینانس» در تماس اخیر خود با تحلیلگران گفت که ما از توانایی خود برای عبور از افزایش قیمت‌های فعلی بسیار آسوده‌خاطر هستیم و انتظار داریم روند کنونی ادامه یابد.

منبع: وال‌استریت ژورنال

تگها : تورم , خرده فروشی , ماهنامه تجارت طلایی , استارباکس , یورو , نستله , خواروبار , صنعت نوشیدنی , صنعت غذا , P&G , موادغذایی , قیمت دلار , قیمت ارز , وزارت کار , کالاهای مصرفی

اخبار مشابه

رتبه: بد خوب
طراحی سایت: مهریاسان