فروشگاه حضوری دیجی‌کالا به زودی افتتاح می‌شود

فروشگاه حضوری دیجی‌کالا به زودی افتتاح می‌شود
فروشگاه حضوری دیجی‌کالا به زودی افتتاح می‌شود

۱۸ سال پس از راه‌اندازی «دیجی‌کالا»، بزرگ‌ترین فروشگاه اینترنتی کشور، اولین فروشگاه فیزیکی خود را راه‌اندازی می‌کند، «دیجی‌کالا» که امروز بزرگترین فروشگاه اینترنتی ایران شناخته می‌شود، اولین گام‌ها را برای راه‌اندازی فروشگاهی حضوری برداشته است.
دیجی‌کالا که اواخر ۱۴۰۲ راه‌اندازی فروشگاه فیزیکی خود در سال بعد را وعده داده بود، اکنون در آستانه رونمایی از فروشگاهی آفلاین است. این کار تغییری بزرگ در شکل فعالیت فروشگاه‌های آنلاین به‌شمار می‌آید؛ آیا تمایل به ایجاد ارتباط مستقیم با مشتریان و رشد بیشتر باعث این تصمیم شده یا ماجرا به سهم کم دیجی‌کالا از خرده‌فروشی آنلاین مربوط است؟
آخرین گزارش سالانه دیجی‌کالا (۱۴۰۱) از عقب‌افتادن تجارت الکترونیک ایران درمقایسه‌با کشورهای همسایه حکایت می‌کرد و می‌گفت که سهم کل خرده‌فروشی آنلاین در کشور فقط ۴ درصد است. در حالی که همین نرخ برای چین ۴۶ درصد، انگلستان ۳۶ درصد، کره‌جنوبی ۳۲ درصد، دانمارک ۲۰ درصد، ترکیه ۲۰ درصد، اندونزی ۲۰ درصد، آمریکا ۱۶ درصد، فنلاند ۱۵ درصد، سوئد ۱۴ درصد، کانادا ۱۴ درصد و هند ۵ درصد تخمین زده شده است.

 


دیجی‌کالا در این گزارش چنین موانعی را دلایل عقب‌ماندگی تجارت الکترونیک کشور معرفی کرده بود:
_حجم سرمایه‌گذاری اندک و موانع پیشِ روی آن
_نبود حمایت مناسب از اقتصاد دیجیتال در لایه‌های قانون‌گذاری و تنظیم‌گری
_اعمال محدودیت‌هایی که زیرساختی‌ترین نیاز کسب‌وکارهای آنلاین را هدف قرار می‌دهد
_تحریم‌های بین‌المللی که مانع توسعه کسب‌وکارهای دیجیتال به بازار منطقه شده است
_غیبت برندهای بزرگ بین‌المللی در کشور
_بازار غیرشفاف ایجادشده به‌‌دلیل محدودیت واردات برخی گروه‌های کالایی در کشور
_تورم و کاهش قدرت خرید مردم


دیجی‌کالا بر‌اساس داده‌های بانک مرکزی، حجم معاملات شاپرکی کسب‌وکارهای اینترنتی و سهم دیجی‌کالا تخمین می‌زند که از کل ۴ درصد سهم خرده‌فروشی آنلاین، ۲ درصد سهم فروشگاه‌های اینترنتی و ۲ درصد سهم شبکه‌های اجتماعی است و در این میان نیمی از سهم فروشگاه‌های اینترنتی، یعنی یک درصد به دیجی‌کالا اختصاص دارد.
اکنون گفته شده که در فروشگاه فیزیکی و جدید دیجی‌کالا فقط محصولات مرتبط با حوزه تلفن همراه، لوازم صوتی و بازی‌ها به فروش می‌رسند. به ترتیب دیجی‌کالا تلاش خواهد کرد تا از ۹۶ درصد از بازار خرده فروشی کشور نیز سهم بگیرد.

به‌تازگی در دومین روز نمایشگاه اینوتکس ۲۰۲۴، پنلی با عنوان «وقتی نوآوری امیدآفرین می‌شود» برگزار شد، حمید محمدی، بنیان‌گذار دیجی‌کالا این شرکت را مجموعه‌ای نوآور در تجارت الکترونیک معرفی کرد که «توانست دسترسی به خیلی از کالا‌ها را در شهرهای کوچک که امکان پذیر نبوده، امکان‌پذیر کند» و تغییری در سبک خرید به‌وجود بیاورد.

اکنون حرکت دیجی‌کالا به سمت راه‌اندازی فروشگاه آفلاین در حالی است که پیش از این در اواخر سال گذشته، «علی‌بابا»، سامانه خرید آنلاین بلیت هواپیما شعبه حضوری خود را افتتاح کرد و فعالان این حوزه اینطور گمانه‌زنی کردند که چنین انتخابی نمایانگر تمایل فروشگاه‌های آنلاین به ارتباط مستقیم با مشتریان و خدمات‌دهی بهتر به آنان است.

 

منبع: zoomit.ir

تگها : ماهنامه تجارت طلایی , دیجی کالا , فروشگاه فیزیکی , دیجی استایل , دیجی‌اکسپرس , افتتاح فروشگاه فیزیکی دیجی کالا

اخبار مشابه

رتبه: بد خوب
طراحی سایت: مهریاسان